Kozmetik Jinekoloji İşlemleri (Onarım)

Kozmetik Jinekoloji İşlemleri (Onarım)

Kozmetik Jinekoloji işlemleri ‘nin ortaya çıkış amacı bu yazının adından da anlaşılacağı gibi vajina ve çevresinde zamanla meydana gelen yıpranmaların onarımı sebebindendir. Bu yıpranmalar gerek doğum gerekse yaş ilerlemesi sebebi ile gerçekleşebilir. Kozmetik Jinekolojide onarım işlemleri hangileridir kısaca onları aşağıda özetleyelim.

Vajinal Dolgu

Kozmetik Jinekoloji işlemleri ‘nde vajinal dermal dolgu maddesi enjeksiyonları, vajinal bölgedeki hassasiyeti yükseltir. Dokularda cinsel uyarılmayı arttırırken tekrar restore eder ve sağlıklı hissetmelerini sağlar. Bu dolgu maddeleri ayrıca, yaşlanma veya travmanın etkilerini tersine çevirerek labia majora ve çevresindeki dokuların kalınlığını, tonunu arttırır ve gençleşmeyi sağlar.

Genital Renk Açma

İlerleyen yaşla, hormonal dengelerin değişmesiyle ve özellikle gebelik döneminde kadınların koltuk altı ve genital bölgesinde koyulaşma olur.bu renk değişikliği bir çok kişiyi mutsuz etmektedir. Kozmetik Jinekoloji işlemleri ‘nde Lazer uygulamaları ile hem bu bölgelerin rengini açmak hem de karın bölgesinde oluşan çatlakların giderilmesi mümkündür.

Labiaplasti

Vajina girişini örten iç ve dış dudakların yeniden yapılandırılması işlemedir. Labiumlar vajina girişini kapatarak bu bölgeyi enfeksiyonlardan korumayı sağlarlar. Küçük dudakların yeniden inşası sırasında, boyutu ve şekli veya vajinanın açıklığını çerçeveleyen cilt kıvrımları yeniden yapılandırılır. Küçük dudaklarda meydana gelen deformasyonlar dar kıyafetler giyerken veya cinsel ilişki esnasında rahatsızlığa neden olur. Yapısal olarak çok büyük veya asimetrik büyüklükte olan labiumları küçültmek için labiumun her iki tarafından veya yalnızca bir tarafından doku çıkarılabilir. Ergenlik döneminde asimetrik büyüme olabilmekte bu da genç kızlarımızı psikolojik olarak etkilemektedir. Cerrahi bir işlem yapmadan önce kişinin 18 yaşını doldurmuş olması önemlidir.

Yaşlanma, bariatrik cerrahi veya hacim kaybı sonucu büyük dudaklarda gevşeme ve sarkma olabilir. Bazen labia majorası, yağ birikmesinden dolayı hacim olarak daha belirgin görünebilir. Büyük dudaklara yağ ve diğer dolgu materyalleri ile eski görünümü verilir. Ayrıca küçültme operasyonları da yapılmaktadır.

Vajinoplasti


Kadın vajinasında tüm vücutta olduğu gibi, ilerleyen yaşta birlikte ve özellikle geçirilmiş gebelik ve doğumlarla birlikte genişleme meydana gelmektedir. Dokularda yaşlanma ve bağ dokusunun genişlemesi sonrası oluşmaktadır. Özellikle spor yapmayan, bağ dokusu zayıf olan kişilerde daha belirgin olmaktadır. Cinsel uyarıda azalma, kabızlık, idrar kaçırma, vajinada gaz birikmesi gibi şikayetler mevcuttur. Bazen hastalarımız bu yakınmalarla başvururken bazen de şikayetlerinin farkında olmayıp jinekolojik muayene sırasında görülmektedir. Ön duvarda belirgin gevşeklik varsa idrar kaçırma şikayetleri ön plandadır. Arka duvarda ise daha çok kabızlık olabilir. Cinsel olarak uyarılamama ve orgazm olamama gibi durumlar da genelde dile getirilmez. Dolaylı olarak kadınlarda cinsellikten uzaklaşma, isteksizlik ortaya çıkar. Bu da eşler arasında problemlere yol açabilir.
Vajinal daraltma ameliyatları ile bu durumu çözmek çok kolaydır. Hem vajina ön duvarına hem de arka duvara yapılan ameliyatlarda gevşemiş bağ dokusu onarılır.
Cerrahi işlem yaptırmak istemeyen, belirgin sarkma olmayan hastalara lazerle daraltma işlemi yapılabilir. Ayrıca bazı dolgu metaryelleri kullanılarak da daraltma vajinal gençleşme mümkündür.

Perineoplasti

Vajina girişi ve rektum arasındaki doku bölgesine perine denir. Doğum, bu dokunun yırtılmasına ve yaralanmasına neden olabilir. Çoğu zaman perine biçiminin bozulması vajina girişinin açık olmasına  neden olur. Bu açıklık kadını hem görüntüsel olarak rahatsız eder hem de cinsel disfonksiyona neden olur.Operasyon sırasında hasar onarılır ve bölgeyi hamilelik öncesi duruma getirmek için doku yenilenir. İşlem, ayrıca vajinayı sıkılaştırarak kasları yeniden yapılandırır ve daraltır.

Himenoplasti

Vajinanın girişinde bulunan bu yapı ,kanalı kısmen kapatan ince bir et parçasıdır. Bazılarında vajinal kanal total olarak kapalı olabilir. Adet olamama şikayetiyle başvururlar. Hymenal yapıya bir kesi yapılarak kanal açılır. Kuvvetli egzersiz, tampon yerleştirme ve cinsel ilişki gibi nedenlerden dolayı kızlık zarının bütünlüğü bozulur. Birçok kültürde kızlık zarının bütünlüğü önemli bir kavram olduğu için, özellikle evlilik öncesinde tercih edilen bir operasyondur.

Hudoplasti

Dış genital bölgede klitoris üstünü örten şapka şeklinde yapının adıdır. Büyüklükleri kişiden kişiye değişebilir. Çok büyük olduğunda orgazm güçlüğüne neden olur. Bu şikayet olan kadınlarda basit bir cerrahi işlem ile fazlalık doku çıkartılabilir. Ayrıca labioplasti ameliyatları ile birlikte genellikle uygulanabilir.

About The Author

Leave Comment